top of page

Katolikus

templom

A Boldogságos Szűz Máriáról nevezett római katolikus templom Taliándörögd központjában, az egykori Alsó-Dörögd területén található. Idejét tekintve román kori, 1339 – ben szentelték fel, de a török pusztítások és a falu elnéptelenedése miatt az 1700-as évek elejére elhagyatott, elhanyagolt romos épületté vált. Ekkor költözött a településre Tallián Ignác ezredes, feleségével  Zalabéri Horváth Terézzel. Az ezredes halála után Zalabéri Horváth Teréz ténykedéseinek köszönhetően, elkezdődött a katolikus templom felújítása. Falain freskók nyomai láthatóak, ezek többször is meszelésen estek át. Szószéke jóval nagyobb a megszokottnál, copf szószék. Az oldalhajó, vagyis keresztelőkápolna, ma is keresztelési szertartásra szolgál, megtalálható benne egy kisebb és egy nagyobb keresztelő medence, és Dörögdi Pál és felesége sírköve, melyek a Taliándörögd észak-keleti határában lévő, román kori Szent András templomromból származnak, és az 1975-76-os régészeti ásatásokon kerültek elő. A két keresztelőmedence csodálatos módon épségben megmaradt. A román kori stílus fellelhető meghökkentő robosztusságukban, vastagságuk is tetemes. A közel hétszáz éves tárgyak koruknak megfelelően, betekintést engednek a múltba.
 A mai Taliándörögd részben a Dörögdi családról kapta a nevét. Dörögdi Miklós püspök a román kori Felső-Dörögd településen templomot építtetett, mely temetkezésre is szolgált. Dörögdi Pál – Dörögdi Miklós testvére- Felső-Dörögd plébánosa, de a fíliaként működő Alsó-Dörögdi katolikus templom plébánosa is volt egyben. Dörögdi Pál sírköve szintén ezen az ásatáson került elő, és a katolikus templom oldalhajójában található.
A sírkő bazaltból készült, téglalap alakú, mérete 205x83x31cm. Rajta felirat olvasható, fordítása magyarul: Itt nyugszik Dörögdi István fia Pál mester és felesége, úrnőjével együtt az úr 1360.évében. Illés Sándor plébános 2007-ben szentelte be. 
A katolikus templom északi hajója keletkezett hamarabb, a főhajó később az 1700-as években épült a templomhoz, tornya pedig még később, 1760 és 1848 között.
1762-től 1985-ig, saját plébánosa volt a falunak, az egyházközségek összevonása után ez megszűnt. Illés Sándor plébános úr öt település plébánosi teendőit látja el, köztük Taliándörögdét is.
A templom a Művészetek Völgye Fesztivál alatt, több programsorozatnak, komoly és könnyű zenei koncerteknek is helyet ad évről- évre.


Plébános: Illés Sándor
Miserend: vasárnaponként 11 óra
Kapcsolattartó: Puha Miklósné: 0687437071

bottom of page